Mezenkimal kök hücreler ARGE

shadow

Saygıdeğer Onkim Dostları,
 

1 Ocak’tan itibaren her hafta kök hücre ile ilgili araştırmaların sonuçlarını özet halinde bu sayfada yayınlayacağız. Ayrıca Onkim’deki gelişmeler ve bilimsel çalışmalarını da bu sayfada göreceksiniz. Biz Onkim olarak artık sadece ilerde kullanılmak amacıyla göbek kordon kanı toplamıyoruz. Hem uluslararası çapta bilimsel araştırmalar yapıyor, hem de kendimizi geliştirip daha iyi ve daha çok konuda hizmet vermek için gayret içindeyiz.
 
Bildiğiniz gibi Celebral Palsy, Otizm, çocuklarda görülen şeker hastalığı (Tip 1 Diyabet), işitme kaybı gibi birçok hastalıkta ümit verici araştırmalar devam ediyor. Bu hastalıkların tedavisinde kullanılan kök hücreler “Mezenkimal kök hücreler”. Her ne kadar göbek kordon kanında varsa da, bu hücreler daha çok göbek kordonun kendisinde yani Warthon jelly içinde bulunuyor. Biz göbek kordonunun kendisinden de mezenkimal kök hücre toplamaya başladık.
 
Uzun bir çalışma sonucu geliştirdiğimiz yöntem Sağlık Bakanlığı Bilimsel Kurulu’nca denetlenmiş, onaylanmış ve göbek kordonunun kendisini toplamak amacıyla kurumumuza yetki verilmiştir. Göbek kordonunu toplama yetkisi şu an için sadece Onkim’de vardır.
 
Ayrıca kulak arkasından alınan küçük bir numuneden elde edilen fibroblastlar çoğaltılıp, kozmetik amaçla kullanılmaya hazır hale getirilmektedir. Bu amaçla yaptığımız çalışmalar da sonuçlanmış, Sağlık Bakanlığı Bilimsel Kurulu denetimden geçmiş ve ruhsatlandırılmıştır.
 
Bu amaçla hekimler için hazırladığımız broşürü aşağıda bulacaksınız. Aklınıza gelen her soruyu bize sorabilir veya kurumumuza gelerek bizden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca GMP dâhil bir laboratuvar için gerekli tüm kalite belgelerimiz başarıyla alınmıştır. İstediğiniz zaman laboratuvarımızı gelip görebilirsiniz. Ancak kural gereği tüm laboratuvarı size kameralar aracılığıyla gösterebiliriz. Etkileneceğinizden eminim. Çok yakında laboratuvarımız dünyanın en saygın bilimsel kuruluşlarından ve içinde 16 Nobel ödülü almış bilim insanına sahip Moscow Institute of Physics and Technology ile birlikte araştırmalar yapmak üzere anlaşma yapmıştır. Bu kurum Prof. Dr. Oktay Kadayıfçı’ya Moscow Institute of Physics and Technology’nin Profesörlük unvanı vermiş ve kendisini bilimsel araştırma ekibine almıştır.
 
Saygıdeğer Onkim dostları, laboratuvarımızda toplanan kanlar son derece özenle saklandığı gibi, bu kanlara ait bilgiler hiçbir şekilde hiçbir yerle paylaşılmamaktadır. Kişilerin genetik bilgilerinin öneminin bilincinde olan kurumumuz vaktiyle yurt dışına giden, doğru mu yanlış mı olduğunu tamamen bilmediğim tatsız olaylarla asla karşılaşmayacaktır. Göbek kordon kanını kurumumuzda saklayan herkes her an gelip kanları görebileceği gibi, saklandığı yerin şartlarını da rahatça değerlendirecektir. Örneğin sakladığımız yer sel, deprem ve hırsızlık gibi tüm beklenmedik felaketlere karşı sıkı koruma altındadır.
 
Saygılarımızla
 
Onkim adına, Dr. Aydın Demircan